Smart Mirror ~ inteligentné zrkadlo

Moje inteligentné zrkadlo

Z jedného menšieho nápadu až do veľkého projektu. Tak nejak by som to celé zhrnul.

Čo je to Smart Mirror a ako vám vie poslúžiť?

Veľmi prehľadne zhrnuté, aké funkcie môže inteligentné zrkadlo mať, čo vlastne robí a prečo by ste ho mohli, alebo mali mať.

Váš osobný asistent

Čo spravíte ako prvé, keď vstanete?

Ja osobne idem do kúpeľky a dávam sa tak nejako "dokopy" aby bol zo mňa opäť človek. Často som vstával s tým, že som zapol mobil a kontroloval maily a denný program. Keď som ešte nemal auto, mal som vytlačený zoznam, kde som mal odchody autobusov a tak podobne. Toto všetko sa dalo nahradiť vecou, ktorá je počas celého rána doslova pred mojím ksichtom - zrkadlom.

Keď k tomu pridáte pár informácií, ktoré potrebujete pre rozhodovanie, zrazu zistíte, že dokážete ušetriť oveľa viac času. Predpoveď počasia, čo vám povie, ako sa obliecť, kalendár, čo vám pripomenie aké máte povinnosti počas dňa, prehľad správ z RSS feedov médií, ktoré sledujete, aby ste mali aspoň rýchly prehľad správ. No nie je to sen?

Ako toto dokáže zrkadlo?

Popravde, nedokáže, ale môže.

K tomu, aby to bolo možné, stačí urobiť len zopár vecí. Síce to nie je zrovna projekt pre začiatočníkov, ale jeho samostatná myšlienka je úplne jednoduchá.

Ak si vezmeme sklo, za ktoré dáme monitor a na sklo nalepíme fóliu (prípadne kúpime jednosmerné zrkadlo), zrazu máme obraz, ktorý môže byť viditeľný a pritom stále odrážať váš obraz ako zrkadlo.

Na monitore potom zobrazujete informácie, ktoré chcete vidieť a ktoré si myslíte, že sú pre vás podstatné. Tak dostanete všetky informácie ráno hneď ako treba.

A čo viacčlenná rodina?

Pokiaľ sa chcete pohrať, ani to nie je problém.

Ak máte radi výzvy, nemôže byť pre vás problémom rozšírenie systému o kameru a face detection, čím sa prispôsobí aj obsah na ploche, však?

Rovnako tak nemôže byť problémom aj vyriešenie spôsobu navigácie, ak by ste chceli napríklad pustiť obľúbenú hudbu počas toho, ako sa sprchujete, alebo si čistíte zuby a tak podobne. Tým, že o tom, akú formu inteligencie, rozhodujete sami, sa celý projekt dokáže neskutočne nabaliť.

Možno aj to je dôvod, prečo do dnešného dňa sa mi podarilo rozbiť 2x sklo na ktorom som mal zrkadlovú fóliu, vyskúšal rôzne spôsoby identifikácie osoby pred zrkadlom a tak podobne.

Prečítajte si...

Ako som budoval svoje inteligentné zrkadlo.

23 jún
Image: Nové "črievko" v zrkadle

Nové "črievko" v zrkadle

-

Nové možnosti sa otvárajú každý deň. Tento krát je tu možnosť pracovania s bluetooth. Alebo aj o tom, ako som vymenil RPI.

24 máj
Image: Mesačné fázy a ich popis

Mesačné fázy a ich popis

-

Keďže mesiac na nás vplýva a to si uvedomujem stále viac, rozhodol som sa, že do zrkadla okrem počasia šupnem aj fázy mesiaca.

07 jan
Image: Keď vás inšpiruje svet okolo vás...

Keď vás inšpiruje svet okolo vás...

-

Človek vo voľnom čase veľmi často brúzda internet. Hlavne ak je vonku na prd počasie, alebo je vaša blízka osoba v práci a vy si užívate voľno... Takže som tak brúzdal po všelijakých weboch, až som narazil na zaujímavý obrázok, ktorý som dal ako obrázok článku. Čo to teda je?

11 jan
Image: "Inteligentné zrkadlo" a málo inteligentný ja...

"Inteligentné zrkadlo" a málo inteligentný ja...

-

Ako som písal v predošlom príspevku... Nechal som sa inšpirovať myšlienkou vyskúšať Raspberry Pi a skryť ho za "zrkadlo"...

14 jan
Image: Najťažšia časť inteligentného zrkadla...

Najťažšia časť inteligentného zrkadla...

-

Aj keď by ste si boli pomysleli (rovnako ako ja), že to bude hlavne programovanie celého interface-u a "inteligencie", na počudovanie je to - aspoň pre mňa - tvorba samotného zrkadla.

18 jan
Image: Development "inteligencie"

Development "inteligencie"

-

Po asi tak 10 pokusoch a preinštalovania Raspbianu (os na Raspberry Pi) som sa konečne dostal do štádia, kedy mi fungujú časti, ktoré som potreboval mať funčné - teda samotné "zrkadlo" a nejaké tie základné funkcie.

19 jan
Image: Zázračný kábel, umožňujúci asi všetko...

Zázračný kábel, umožňujúci asi všetko...

-

Keď som v predošlom príspevku písal o tom, že by som mal rád pod kontrolou aj to, či bude alebo nebude zapnutý monitor, prekrížil som si prsty a dúfal, že to pôjde... Výsledok - IDE TO!

22 jan
Image: Keď niečo "zlyhá" a treba nájsť náhradu...

Keď niečo "zlyhá" a treba nájsť náhradu...

-

Skúsil som pre moje inteligentné zrkadlo už skutočne všeličo... Vyskladal som všetky veci, ako som chcel, ale stále niekde niečo "padalo"... Ten hlavný problém bol, že som celý "interface" spúšťal ako server pomocou Node.js, ktorý sa však po istom čase akosi sám vypol... A čo teraz?

28 jan
Image: Inteligentné zrkadlo: Tvorba GUI od začiatku

Inteligentné zrkadlo: Tvorba GUI od začiatku

-

Posledné dni, týždne, ba dokonca tuším už mesiac, prispievam fotkami z môjho postupu tvorby inteligentného zrkadla. Musím sa priznať, že zatiaľ jediné, čo je inteligentné, je moje učenie sa nových vecí na Raspberry Pi. Keďže však moje článočky majú ohlas u kamarátov, rozhodol som sa, že pomaly ale isto začnem spisovať všetko, čo som musel podstúpiť.

01 feb
Image: V jednoduchosti je krása... Alebo?

V jednoduchosti je krása... Alebo?

-

Toto heslo sa hovorí asi stále. Spolu s ním prišiel aj "minimalizmus" designov a neviem čo všetko... Ako si ale v tomto prípade poradiť, ak chcete, aby niečo bolo skutočne dokonalé a pripravené na úplne všetko? Áno, narážam opäť na troubles pri tvorbe hlavného GUI môjho inteligentného zrkadla. O čo ide a ako to riešiť?