Smart Mirror ~ inteligentné zrkadlo

01 February

V jednoduchosti je krása... Alebo?

- Smart Mirror

Image: V jednoduchosti je krása... Alebo?

Toto heslo sa hovorí asi stále. Spolu s ním prišiel aj "minimalizmus" designov a neviem čo všetko... Ako si ale v tomto prípade poradiť, ak chcete, aby niečo bolo skutočne dokonalé a pripravené na úplne všetko? Áno, narážam opäť na troubles pri tvorbe hlavného GUI môjho inteligentného zrkadla. O čo ide a ako to riešiť?

Niekedy v úvode som mal ideu, že si spravím to super inteligentné zrkadlo, ktoré bude vedieť o všetko viac ako ja, aby som mal istotu, že na nič nezabudnem, keď už ani o tom neviem, že sa to deje. Našiel som milión návodov a začal som si čítať a skúmať a tvoriť. Dostal som sa do štádia, že som všetko potrebné objednával, zostavoval a rozhodoval sa, čo s tým ďalej. Dnes, keď už má zrkadlo svoj rám (čiastočne), svoje sklo a aj svoj vlastný "rozum", prichádza otázka, kam ďalej.

V prvotnej verzii som chcel, že zrkadlo bude nonstop zrkadlom, kým sa pred ním niekto neukáže. Ok. Misia splnená. Prišla kamera, detekcia tváre a inteligentné predávanie si informácii z python-u do javascriptu, ktoré riadi webové rozhranie zrkadla. Zrkadlo sa aktivuje a zobrazí len to, čo je nutné. To však nie je z môjho pohľadu moc inteligencie. To tak možno jedna osmina. Asi.

Takže čo ďalej? Čo tak pridať nejaké inteligentné rozoznávanie niečoho. Napríklad povelov rúk, alebo eyetracking? Už len tá predstava, že máte k dispozícii informáciu o tom, že máte nové maily alebo niečo kúpiť a neviete čo, pretože je tam toho veľa a nemáte to ako ovládať? To je des nie? Tak som gúglil, skúmal, hľadal a čím viac som sa ponáral do problematiky, tým viac som zisťoval, že existujú jednoduhšie spôsoby.

"Ahoj Jarvis...".

No, meno je zvolené len čiste náhodne, alebo ak chcete, nájdite si spoiler s Iron Man-om. :D To je jedno. Reč je však skutočne o "reči". Hlasové ovládanie. Vymoženosť, ktorá je dnes už úplne bežná a aj keď ju Siri ešte nie úplne chápe v SK, tak existujú zdroje, ktoré rozumejú aj slovenčine. :) Je čas predstaviť si  AnnyAng od Talater. Javascriptová knižnica, ktorá sa stará o speech recognition a podporuje aj slovenský jazyk. Celkom pekné. Jednoduché a intuitívne pridávanie si vlastných príkazov, na ktoré bude vedieť systém reagovať. Všetko funguje úplne perfektne, až ....

Súkromie je prvoradé...

Bezpečnosť prehliadačov a ochrana súkromia je na tak vysokej úrovni, že dokonca ani localhost vám nezaručuje, že si môžete nechať "pustený" mikrofón 24 hodín denne bez toho, aby ste si neodklepli hlášku "Poviliť prístup k mikrofónu z adresy....." . A toto je niečo, na čom som aktuálne doslova zamrzol. Na platforme Windows-u, sa tieto nastavenia správajú úplne inak ako v debianovej variácii Chromium-u, čím sa dostávam do stavov zúfalstva. Chromium Browser, ktorý na RPi je, očividne pri prepínači "fake ui for media stream" prestane používať skutočný mikrofón, alebo neviem presne aké zariadenie "počúva". Daný prepínač sa totiž tvári, že by aj fungoval, ale očividne nepočúva mikrofón, ktorý je pripojený. :/ Hlava v smútku zostáva, pretože nikde som nenašiel žiadne riešenie.

Pod heslom, že čo neviem vyriešiť teraz, mám vyriešiť inokedy, som sa presunul k ďalšej vlastnosti zrkadla - k tomu, aby bolo slušné a aj nejako rozumne odpovedalo. Pri oslovení ahoj, si vyberie podľa času, v akej forme vás pozdraví späť. Pre srandu som do príkazov dal aj časové rozhranie od 20 do 22, kedy už začína byť trošku nas... kakaný a odpovedá, že máte posledných x hodín na otravovanie... Po 22 už len odpálkuje formou, že či sa aj o tomto čase otravuje :). No veď sranda musí byť. Faktom zostáva, že som stále ešte nestopol počúvanie všetkých príkazov. Premýšlam, že mu ešte nastavím limity na počet otázok po 22, aby vedel byť ešte viac nepríjemný a v čase dosiahnutia limitu sa proste rozhodne človeka ignorovať.

Aby zrkadlo vedelo rozprávať, bolo nutné ho trošku pošťuchnúť správnym smerom a teda mu pridať niečo, čo mu to umožní. V tomto prípade išlo o espeak, ktorý je taktiež dokonca aj pre SK jazyk. Potešujúce nie? Síce je to stále ten robotický a divne znejúci hlas, ale - žiaľ - sa to inak nedá. Aspoň zatiaľ nie. Uvidíme, či nahovoríme nejakú celebritu aby urobila hlasové ovládanie resp. syntetizáciu svojho hlasu :).